З початком 2025 року картини мексиканської художниці Фріди Кало та французьких художників Анрі Матісса та Андре Дерена втрачають захист авторських прав і стають суспільним надбанням.
Про це повідомляє The Village з посиланням на The Art Newspaper.
Щороку 1 січня закінчується термін дії тисяч авторських прав, що дає змогу поширювати мистецькі твори як частину суспільного надбання.
Митці померли 1954 року, тому їхні роботи стають суспільним надбанням у країнах, де авторське право захищають 70 років після смерті автора. Це стосується й України. Тепер кожен може перевидавати, реміксувати або переробляти твори цих авторів.
Окрім того, суспільним надбанням стають роботи американського композитора Чарлза Айвза, фоторепортера Роберта Капа, французької письменниці Колетт, винахідника Огюста Люмʼєра та американської співачки Lil Green.
Тим часом у США суспільним надбанням стають книги й фільми, створені в 1929 році. Вони були захищені авторським правом протягом 95 років від дати публікації. Серед них роман Ернеста Гемінґвея “Прощавай, зброє!” і роман Вільяма Фолкнера “Шум і лють” (також відомий українською як “Галас і шаленство”). Інші роботи можна переглянути за посиланням.
Авторське право в Україні ґрунтується на Конституції України, Цивільному кодексі України та Законі “Про авторське право і суміжні права” від 1 грудня 2022 року, що набрав чинності 1 січня 2023 року. Термін охорони особистих немайнових прав автора необмежений. Інші права (майнові) підлягають охороні за життя автора і 70 років після його смерті.
Для співавторів цей термін рахують з дати смерті останнього з них. Якщо твір опублікували анонімно, під псевдонімом або вперше протягом 30 років після смерті автора, захист триває 70 років із моменту публікації.
Охороняються літературні, музичні, образотворчі твори, комп’ютерні програми, фотографії, переклади й інші творчі роботи. Захист поширюється на форму вираження, але не на ідеї чи теорії.
Особисті немайнові права автора зберігаються безстроково. Для посмертно реабілітованих авторів авторське право діє 70 років після реабілітації.
Як розповідало BitukMedia, перший Міккі Маус став суспільним надбанням. Авторські права на ранню версію мишеня 1928 року закінчилися 1 січня 2024 року і більше не є власністю компанії Disney.