Грек Васілліс Панайотаропулос завжди мав жагу до знань, але йому довелося залишити навчання у 12 років, щоб допомагати батькові в полі. Тільки зараз чоловік здійснив свою давню мрію і повернувся за шкільну парту.
Про це розповідає The Guardian.
Майже 70 років минуло з того часу, як цей восьмидесятилітній дідусь востаннє відвідував школу. “Я пішов у віці 12 років, щоб допомагати батькові в полі”, — каже він, згадуючи своє дитинство в селі на Пелопоннесі. “Але розумом та душею я завжди прагнув повернутися назад. Це бажання, яке ніколи не зникало”.
Коли йому виповнилося 80 років, колишній власник таверни сказав своїй дружині Марії, швачці на пенсії, що він нарешті збирається виконати це бажання. Після майже п’яти десятиліть роботи шеф-кухарем і ведення свого бізнесу (“важка робота, важке життя”) в Афінах, минулого року Васілліc Панайотаропулос зважився на новий етап у своєму житті та став одним з учнів вечірньої школи. Щонайменше половина його однокласників — ровесники його онуків.
У жовтні 2024 року Панайотаропулос був названий найкращим учнем у класі.
За це він отримав право нести шкільний прапор на параді на честь Дня “Охи” — річниці, присвяченій вступу Греції до Другої світової війни на боці союзників.
Директор школи Євангелія Патарки наголосила, що історія Панайотаропулоса надихає. “Він завжди готовий допомогти іншим учням. Бачити, як люди повертаються до навчання після тривалої перерви, змушує інакше поглянути на життя. Я зрозуміла, як часто ми сприймаємо освіту як щось зрозуміле”, — додала вона.
Дві доньки Панайотаропулоса вже закінчили університет, і тепер він сам мріє про випускний. Пенсіонер з ентузіазмом вивчає давньогрецьку та математику, а також розбирається в історії. “Наприклад, я плутався у подіях, пов’язаних із Візантійською імперією. Тепер нарешті все стає на свої місця”, – сказав він.
У країні, населення якої, за прогнозами, різко скоротиться протягом наступної чверті століття, рішення пенсіонера має певний резонанс. За даними Євростату, до 2050 року близько 35% населення Греції буде старше 65 років.
“У таких суспільствах, як наше, де тривалість життя зростає, це надсилає повідомлення людям такого ж віку, що в житті ніколи не буває пізно”, — каже доктор Павлос Балтас, демограф з Національного центру соціальних досліджень. “Але це також допомагає людям молодшого віку протистояти ейджизму. (дискримінація людини на підставі її віку, – ред.)”.
Як розповідало BitukMedia, 98-річна британська вчена Розмарі Фаулер нарешті здобула докторський ступінь. Фізикиня відома тим, що відкрила частку каон під час свого наукового дослідження в 1948 році, але відмовилася від ступеня доктора філософії на користь сім’ї.