Site icon Bituk Media

Червоне світло мінус: інноваційні окуляри можуть змінити життя людей з епілепсією

Зображення - Cell Reports Physical Science (2024). DOI: 10.1016/j.xcrp.2024.102158

Британські вчені створили новий прототип окулярів, які запобігають епілептичним нападам Цей винахід може стати справжнім порятунком для людей з фоточутливою епілепсією. Йдеться про захворювання, на яке, за оцінками ВООЗ, страждає близько 50 млн людей у ​​всьому світі.

Про це розповідає Phys.

Миготливе світло, різка зміна зображень або специфічні комбінації яскравості та частоти – всі це найчастіше провокує епілептичні напади. А такі подразники можна зустріти всюди: у нічних клубах, на екранах телевізорів, у відеоіграх, а часом навіть у вогнях швидкої допомоги. Особливо небезпечне червоне світло з довжиною хвилі 660-720 нанометрів.

За оцінками, приблизно одна людина з 4000 має фоточутливу епілепсія, і, як випливає з назви, їхні напади провокуються світлом.

Вчені з університетів Глазго та Бірмінгема запропонували вирішення цієї проблеми – інноваційні окуляри, які здатні знизити ризик нападів. Їхній секрет полягає в лінзах з рідкими кристалами, які при нагріванні змінюють свої властивості та відбивають саме небезпечний діапазон червоного світла.

Зображення – Cell Reports Physical Science (2024). DOI: 10.1016/j.xcrp.2024.102158

В оправу окулярів вбудований невеликий нагрівальний елемент. Його завдання – довести лінзи до температури 36,5 °C. Тоді схема дозволяє блокувати понад 98% світла із довжиною червоного світла, яка становить небезпеку для людей з епілепсією.

Раніше для захисту використовувалися кольорові лінзи. Вони теж затримували небезпечне червоне світло, але щонайбільше на 50%. Відключити їх, навіть у ситуаціях, коли ризик нападів був відсутній, не було можливості. Тому кольори в таких лінзах спотворювалися постійно.

І от тепер нова технологія дарує людям з фоточутливою епілепсією можливість дивитися телевізор, грати у відеоігри та насолоджуватися життям без побоювань, що спалах світла спровокує напад.

Зараз дослідники працюють над вдосконаленням прототипу, щоб покращити його характеристики перед початком досліджень на людях. Поточний прототип зберігає функціональність у приміщеннях з температурою до 26°C, і для використання в більш жарких умов технологію потрібно доопрацювати. Команда також зазначає, що час, необхідний прототипу для нагрівання та охолодження, можна було б скоротити.

Як розповідало BitukMedia, 12-річний Оран Ноулсон з Великої Британії став першою людиною, якій вживили нейростимулятор для боротьби з епілепсією. Він посилає електричні сигнали глибоко у мозок. Після операції число нападів підлітка скоротилося на 80%.