Site icon Bituk Media

Не дивіться на пінгвінів: полярники зафіксували незвичайне явище над станцією “Вернадський”

Фото - Анна Cоїна/ Національний антарктичний науковий центр

Українські полярники показали “небесні гребінці” над “Вернадським”. Йдеться про особливе явище – хмари, які формою нагадують гребінці або морські хвилі.

В Національному антарктичному науковому центрі пояснили, що особливого вигляду хмари набувають завдяки нестійкості Кельвіна-Гельмгольца – зіткнення двох потоків, що мають різну щільність. У такий спосіб на межі двох потоків з’являється турбулентність, яка утворює “гребінці”.

За словами українських науковців, нестійкість може виникати на межі одного або двох різних середовищ і не обов’язково в повітрі.

Прикладом нестійкості також вважають хвилі на поверхні води, які утворюються під дією вітру. Часом вони втрачають свою стійкість, через що на верхівках хвиль можна побачити пінні “гребінці”.

У випадку хвилястих хмар відбувається взаємодія різних шарів тропосфери – нижнього шару атмосфери, в якому утворюється більшість хмар. Тут “небесні гребінці” з’являються через різницю температур, коли верхній прошарок повітря тепліший за нижній. “Верхній теплий потік рухається швидше й чіпляє нижній – повільніший і холодніший. На межі їхньої взаємодії утворюються “хвилі з гребінцями”, – пояснюють українські науковці.

Однак не завжди це явище можна побачити людським оком – спостерігати за хмарами у формі хвиль можна лише тоді, коли на межі шарів повітря насичене вологою.

“Ні, головні герої цих фото – не пінгвінчики, а хвилясті хмари:)”, – йдеться у підписі до світлин Анни Соїної.

Фото – Анна Соїна

Як розповідало BitukMedia, раніше зимівники поділилися світлинами неба над Антарктикою – показали місячне гало та перламутрові хмари.