Середа, 30 Жовтня, 2024
العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschItalianoPortuguêsРусскийEspañolУкраїнська

Археологи знайшли глечик з найдавнішим відбитком котячої лапи

Важливо

Археологи знайшли в Єрусалимі фрагмент глека віком 1200 років з відбитком котячої лапи. Тварина могла залишити відбиток, коли гончар залишив виріб сохнути перед випалом. Це найдавніше свідчення “топтання” котів на місці.

Про це розповідає Live Science.

Археологи з Університету Північної Кароліни в Шарлотті (США) під час розкопок на горі Сіон в Єрусалимі знайшли глиняний глечик з відбитками котячих лапок. Від інших подібних знахідок вони відрізняються випущеними кігтями та слідами “масажу”, який кішки часто влаштовують, коли тупцюють на господарі або, наприклад, на ковдрі. Цю поведінку прийнято називати “молочним кроком” (англійською making biscuits, – ред.), бо вона родом з дитинства кошенят. Оце переминання лапками означає процес, коли кошеня розминає молочні залози своєї мами. Таким чином, воно стимулює потік молока. Цей процес розслаблює кошеня, і у багатьох кішок ця звичка зберігається на все життя.

І от вчені, схоже, виявили найдавніший “молочний крок” віком близько 1200 років. Але чому стародавня єрусалимська кішка тупцювала саме по глечику?

Археологи вважають, що сліди на єрусалимському глечику залишила не велика кішечка. Очевидно, вона встигла це зробити, поки глина ще була м’якою та податливою. Гончар міг залишити щойно виготовлену посудину на сонці — підсохнути перед випалом у печі.

Фото – Shimon Gibson/Mt Zion Expedition

Форма відбитка вказує на те, що його залишила передня лапка кішки, а сама тварина при цьому лежала на краю глечика: слід від подушечок з пазурами займає площу приблизно 3х3 см. Ще видно частину витягнутої лапи на площі 2х1 см.

“Ми думаємо, що кішка “тупцювала”, а не просто відпочивала на глеку, бо її кігті були витягнуті та залишили глибокі сліди на глиняній поверхні. Ми можемо лише [уявити], що вона муркотіла, гріючись на єрусалимському сонці”, – заявив професор археології Шимон Гібсон.

Фрагмент глечика виявили на місці стародавнього житлового кварталу неподалік вершини гори Сіону, за межами Старого міста. Знахідку фахівці датували ІХ століттям. За словами археологів, цю посудину використовували в побуті, щоб переносити рідини: воду, вино, оливкову олію. Припускають, що кішка жила за часів Аббасидського халіфату.

Як розповідало раніше BitukMedia, археологи в Іспанії виявили найстаріше у світі вино, вік якого становить приблизно 2 тис. років. Воно збереглось у рідкому стані. Аналіз показав, що знайдений напій мало чим відрізняється від сучасних вин.

Останні новини

Читайте позитивні новини у нашому Telegram каналі