Site icon Bituk Media

У Тибеті знайшли найстаріші у світі кам’яні швейні голки

Найстаріші у світі кам'яні швейні голки. Фото - Yun Chen/Sichuan University

У західному Тибеті під час розкопок поблизу озера Сяда-Ко археологи виявили шість дивних кам’яних артефактів. Кожен завдовжки в половину кілка для гольфу (близько 2,5 см, – ред.), із загостреним кінчиком на одному кінці та отвором, схожим на око, на іншому. Тепер вчені вважають, що це найстаріші кам’яні швейні голки у світі.

Про це розповідає Arkeonews.

Вчені дослідили знахідки, виявлені у 2020 році, і припускають, що цим голкам може бути близько 9000 років. Якщо так, то це відкриття кардинально змінює хронологію історії голки. Однак не всі згодні з тим, що знайдені в Тибеті кам’яні предмети використовувалися для шиття.

Кам’яні предмети трохи завдовжки 2,5 см, з отвором у вигляді ока на одному кінці та загостреним кінчиком на іншому датуються 7049-6568 рр. до н. е. і виготовлені з таких матеріалів, як-от тальк, актиноліт, серпентин і тремоліт. 

Науковці вивчили найдовший і найтовстіший із шести зразків (лише два з яких цілі), щоб дослідити процес виготовлення цих голок. Вчені припускають, що голки спочатку обробляли шкребками, а потім шліфували.

Дослідження показало, що цей процес був значно більш трудомістким, ніж виготовлення голок з м’якої кістки. Це може свідчити про те, що стародавні тибетці використовували голки для складнішої роботи, наприклад, для пошиття наметів.

Кам’яні голки могли мати також духовне значення. Дослідники виявили на них сліди червоної фарби, яку стародавні тибетці вважали захисною від злих духів.

Голки з кістки та слонової кістки, знайдені у Китаї. Фото – Smithsonian Institution

Досі найдавнішим кам’яним голкам було лише 2700 років, їх знайшли в китайській провінції Хенань. Нова знахідка відсуває появу кам’яних голок більш ніж на 6000 років. Найстаріші голки у світі зроблені з кістки. Вони були виготовлені приблизно 50 тисяч років тому.

Як розповідало раніше BitukMedia, на грецькому острові Крит під час земляних робіт будівельники розкопали таємничий кам’яний лабіринт бронзової доби. Археологи поки що не можуть зрозуміти, що це за місце і як його використовували 4000 років тому.