Site icon Bituk Media

Юна українка замінила у документах по батькові на матронім

У Києві дівчина замінила у документах по батькові на матронім. Фото - Леся Литвиненко: Facebook/Леся Литвиненко

У Києві 16-річна дівчина Станіслава змінила своє ім’я по батькові на матронім. “Мабуть, в Україні це перша жінка з жіночим “по батькові”. Про рішення своєї доньки на своїй сторінці у Facebook повідомила засновниця освітньої платформи “Всеосвіта” Леся Литвиненко.

“Як виповнилося цій дитині 16, змінила собі ПІБ — Литвиненко Станіслава Лесіївна. Прізвище взяла свого справжнього батька, який її виховав. Ім’я обрала те, яким я її хотіла назвати при народженні”, — написала вона.

Леся Литвиненко наголосила, що є багато чоловіків, які здатні запліднити, та багато жінок, які здатні народити, проте не всі вони здатні виховати дорослу відповідальну людину. “Мабуть, виховання є найскладнішим процесом у дорослішанні дітей. Наше виховання вплинуло на її вибір носити моє ім’я “по батькові”, демонструючи глибоку повагу саме до матері. Мабуть, наші дискусії щодо біблійної нерівності вплинули на її світогляд. В Біблії жінки були товаром і особисто мене це завжди обурювало, особливо в контексті родоводу. Жінка для своєї дитини робить все, жінка ладна вмерти за своє дитя і буквально вмирає при пологах. Чому в результаті так часто дитина носить ім’я, яке їй дав батько, його прізвище та по батькові. То виходить, що жінка досі є “жертовною””, — пояснила вона.

За словами Лесі Литвиненко, вона стала для своєї дитини прикладом щасливої та сильної жінки, а її донька Станіслава є феміністкою. І її чоловік, який виховав дитину як рідну, “підтримав бажання Стасі обрати нові ПІБ. Я була проти, а він підтримав її”.

Схожий прецедент стався в Киргизстані. У 2021 році активістка та художниця Алтин Капалова змінила свідоцтва про народження трьох своїх неповнолітніх дітей – вказала своє ім’я у графі по батькові. А все тому, що біологічні тати не брали участь у вихованні дітей та не сплачували аліменти. Пізніше Державна реєстраційна служба країни подала позовну заяву з вимогою змінити по батькові дітей, оскільки законодавство Киргизстану не передбачає можливості видавати документи з матронімами.

Жінка звернулася до Конституційного суду, який за два роки виріс рішення, згідно з яким громадяни можуть використовувати ім’я по матері, але лише після досягнення ними 18-річчя.

При цьому Конституційний суд Киргизстану відмовився стати на бік Алтин Капалової в питанні присвоєння матроніма неповнолітнім дітям, пояснивши, що “перебування дитини з матронімом у традиційному суспільстві може спричинити застосування щодо неї різного роду стигм та буллінгів”.

Раніше BitukMedia розповідало про вчинки татусів, через які їхні діти-підлітки червоніють від сорому.