Український волонтер Володимир Нянькін зняв документальний фільм “Суми. Ми дали їм під дих”. Він поєднав кадри реальних боїв місцевої ТрО із окупантами зі свідченнями очевидців. Стрічка повертає глядача у буремні перші дні повномасштабного вторгнення росіян.
Фільм опублікували на сторінці Щоденник війни. Сумщина UA на YouTube.
На Суми прямували 1000-1200 одиниць ворожої техніки, розповідає Олександр Мордванюк, командир 15 окремого стрілецького батальйону. Основні колони намагалися обійти місто.
Центрів супротиву у місті існувало кілька – Сумиліфт, Суд, тощо. Було прийняте рішення створити велику кількість мобільних груп для “москітних ударів” по ворогу – розповідає Костянти “Сумрак”, командир батальйона ТрО міста Суми. Як наслідок, росіяни не розуміли, звідки на них можуть напасти, кидали техніку і тікали.
Розповідають і про те, як у них з’явився перший БТР. Вони підбили його, але машина спробувала втекти через поле і застрягла. ТрО відремонтувала танк ЗСУ і за його допомогою витягла БТР із багна. У посадці поруч взяли у полон росіян. Підбиту ворожу техніку ремонтувати на підприємстві “Сумиміськсвітло”. Бракувало деталей, доводилося деякі виточувати на станках, розповідає Мордванюк
В одній із російських колон знайшли російську парадну форму і нагороди за взяття українських міст – “За Київ”, “За Суми”, “За Харків”, пригадують оборонці.
Перший офіційний обмін військовополоненими з початку повномасштабного вторгнення теж відбувся у Сумах – офіцера військової поліції обміняли на п’ятьох тероборонівців.
Як повідомляло BitukMedia, творці “Книжки-мандрівки” – видання із неймовірними фактами про Україну та однойменного онлайн-проекту – створили мультфільм про Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Становленню “залізного генерала” присвятили одну із частин серіалу.