В Україні розпочався унікальний проєкт порятунку дітей від соціального сирітства, що охопить одразу 5 країн (Албанія, Білорусь, Вірменія, Північна Македонія та Україна). Він має надати новий стимул реформі інтернатних закладів – допомогти створити такі умови, аби діти виховувалися у сім’ях, а не в інтернатах.
Про це в ексклюзивному коментарі BitukMedia розповіли організатори проекту.
“Відсоток влаштування дітей – сиріт та позбавлених батьківського піклування у сімейні форми виховання – зростає, але при цьому є тенденція до зменшення кількості прийомних сімей”, – відзначила міністерка соціальної політики Марина Лазебна.
Проєкт “Право на сім’ю” в Україні охопить 3 області – Київську, Луганську та Запорізьку. Ці регіони автори проєкту обрали не випадково: на Луганщині сім’ї – найвразливіші, тут, як зауважили автори ініціативи: “є стійка тенденція, коли від дітей відмовляються одразу після народження – дається взнаки складна соціально-економічна ситуація у прифронтовій зоні”.
Ситуація по Україні загалом – теж невтішна.
“Ми проаналізували цифри із початку реформи, 2017-ого року. І цифри на липень 2021-ого року. То таких дітей у закладах стало більше, а не менше. І ми задалися питанням – які це діти: чи це сироти які мають порушення розвитку і їх не можна влаштувати у сімейні форми? Ні, там є велика частка дітей, які мають батьків і влаштовані за заявою батьків. А значить на місцевому рівні родині не допомогли вийти зі складних сімейних обставин” – констатувала начальник Управління з дотримання прав дитини та сім’ї Офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини Олена Чорна.
Проект працюватиме три з половиною роки – до середини 2025-го. У результаті це має стати поштовхом для реформи інтернатної системи (деінституціалізації), аби допомогти вразливим сім’ям долати складі обставини, щоб діти лишалися і виховувалися у родинах, а не потрапляли до закладів.
Ініціативу “Право на сім’ю” реалізовуватиме міжнародна благодійна організація СОС Дитячі Містечка Україна за підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ).