Король Нідерландів Віллем-Олександр оголосив, що не користуватиметься «золотою каретою» королівської сім’ї, де на одній стороні зображено картину, що прославляє колоніальне минуле країни.
Про це повідомило AP.
У відеозверненні король оголосив, що «золота карета знову зможе їздити лише тоді, коли Нідерланди будуть готові, а зараз це не так».
Одна сторона карети прикрашена картиною під назвою «Данина з колоній», те зображені темношкірі люди та вихідці з Азії. Один з них стоїть на колінах, пропонуючи товари сидячій молодій білій жінці, яка символізує Нідерланди.
THE DUTCH ROYAL GOLDEN CARRIAGE
— Kees l'Olandese (@caseiokey) June 17, 2021
has been restored.
Now the discussion about its historic illustrations, esp. this one,
has to be solved. It portrays allegorically Dutch (colonial) history.
Should the coach be used as usual,
or will it end in an Amsterdam museum?
<NOS-journaal pic.twitter.com/5abY4q7Wqk
«Золоту карету» ще у 1898 році отримала Королева Вільгельміна як подарунок від жителів Амстердама. З того часу її використовує королівська сім’я Нідерландів для перевезення монархів під щорічного звернення короля до парламенту країни, а також під час важливих церемоній.
Попри поширену думку, карета зроблена з позолоченого тикового дерева, а деякі частини декоровані малюнками. Один із таких ㅡ картина «Данина з колоній» на лівій панелі карети ㅡ викликала багато суперечок. Активісти закликають зняти її, оскільки на ній зображені напівоголені раби, які підкоряються королівському дому.
This is the Dutch golden horse-drawn carriage. That’s all I’m going to say. pic.twitter.com/14HA4kdXGx
— Lara(@bufy68) June 3, 2020
Історики, навпаки, стверджують, що на картині не зображені раби чи королівська родина, а також немає прославлення колоній. Натомість вказують, що ця панель показує відносини з колоніями на той момент.
Суперечки щодо картини тривають вже не один рік. Король Нідерландів заявив, що «немає сенсу засуджувати й відкидати те, що сталося через призму нашого часу».
«Проста заборона історичних об’єктів та символів, безумовно, теж не є рішенням. Натомість потрібні узгоджені зусилля, які йдуть глибше і займають більше часу. Зусилля, яке нас об’єднує, а не розділяє», ㅡ сказав він.
Активісти, що борються з расизмом у Нідерландах, привітали таке рішення короля, але зазначили, що він сказав «мінімум», від того, що міг.
Після тривалої реставрації «Золота карета» виставляється в Амстердамському музеї.