Site icon Bituk Media

У мережі показали перше 3D-зображення атмосфери Юпітера

International Gemini Observatory

Науковці створили й показали перше 3D-зображення атмосфери Юпітера на основі даних, які зібрав космічний апарат «Юнона».

Про це повідомили в NASA.

“За допомогою MWR учені дослідили структуру одного з найпомітніших атмосферних утворень на Юпітері — Великої червоної плями. Цей вихор вперше помітили у 1665 році, він ширший за Землю”, – розповіли там.

Космічний апарат «Юнона» запустили у 2011 році, а у 2016-му він вийшов на орбіту Юпітера. За цей час зонд здійснив 37 проходів біля планети, під час яких збирав дані з-під її хмари. Заглядати під хмари дозволяє мікрохвильовий радіометр (MWR) космічного апарата.

Виявилось, що Велика червона пляма простягається у глибину атмосфери на 350-500 км. Це нижче від того рівня, на якому вода й аміак атмосфери Юпітера конденсуються у щільні хмари. Водночас зональні вихори навколо Великої червоної плями сягають майже трьох тисяч кілометрів.

Учені також виявили взаємозв’язок між напрямком обертання вихорів в атмосфері Юпітера та їхньою температурою. Вихори, що рухаються за напрямком обертання планети, тепліші зверху та холодніші знизу. Вихори, що обертаються в інший бік, навпаки, холодніші зверху й тепліші знизу.

Крім вихорів, Юпітер відомий своїм поясами та зонами: білими й червонуватими смугами хмар, що огортають планету. Науковці поки не знають, як вони формуються. Але дані із зонда свідчать, що пояси та зони можуть формуватися завдяки газоподібному аміаку